Güvenlik Kameraları

Güvenlik kamera sistemleri; işletmelerde üretimin denetim ve kontrolü, iç, dış ve çevre güvenliğinin sağlanması için kullanılan görüntüleme sistemleridir. Güvenlik kamerası sistemleri kameralar (IP kameralar, PTZ kameralar, termal kameralar vb.), network kayıt cihazları (DVR), görüntülerin izlenebilmesi için monitörlerden oluşabilmektedir. Güvenlik kameralarından gelen dijital sinyaller, kayıt cihazı aracılığıyla kayıt altına alınabilmektedir. Dijital kayıt cihazları; kaydetme, geri izleme, network bağlantısı, görüntülerin dışa aktarımı için USB arabirimi ve DVD yazıcıya sahip olabilmektedir.

Güvenlik kamerası sistemlerine dahil edilebilecek uyumlu güvenlik kamerası ürünleri ile kamera sistemi işlevsel hale getirilebilmektedir. Kameralarda kullanılan lensler, uzak yerlerin izlenmesine kaliteyi arttırabilmesinin yanında geniş bir alanı izleme imkanı da sunabilmektedir. Kullanılan güvenlik kameralarında dahili ya da sonradan eklenebilecek mikrofon aracılığıyla görüntünün yanında ses kaydı da yapılabilmektedir. Bu işlevlerle birlikte güvenlik kamerası sistemlerinin özellikleri değişiklik gösterebildiğinden keşif ve projelendirme aşaması önem taşımaktadır. Keşif ve satış sürecinde, Karel yetkili satıcı ve servisleri güvenlik kamerası hakkında bilgi sağlayabilmektedirler.

İç ve dış mekanlar ile çevre güvenliğini sağlamada güvenlik kameraları kadar alarm sistemleri de önem taşımaktadır. Alarm sistemleri, kablolu ya da kablosuz bir yapıya sahip olup ihtiyaca göre projelendirilebilmektedir. Kullanıcı talebi doğrultusunda ihtiyaca göre projelendirilebilecek güvenlik kamerası ve alarm sistemi fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Güvenlik kamerası ve alarm sistemi, bütünleşik bir yapıya sahip olabildiklerinden birbirleriyle uyum içinde çalışabilmektedirler.

Alarm sistemleri sayesinde hırsızdan, yangından ve birçok çevresel tehlikelerden korunabilmek mümkün olabilmektedir. Alarm sistemi sensörleri sayesinde algılanan tehlike, alarm izleme ve kontrol merkezine iletilir. Alarm türüne göre polis, itfaiye, ambulans yönlendirilmesi yapılabilmektedir. Alarm izleme ve kontrol merkezi üzerinden günlük, haftalık, aylık raporlama yapılabileceği gibi IOS, Android ve Windows tabanlı akıllı telefonlara yüklenebilecek uygulamalar sayesinde alarm sistemi yönetimi yapılabilmektedir.

Turnike Sistemleri belirli bir alana giriş çıkışların kontrolünü sağlamak ve güvenliği üst düzeyde tutmak için kullanılmakta olan bir kontrol sistemidir. Alanlara personel veya kişilerin geçişlerini takip ve kontrol etmenizi sağlayan turnike sistemleri koruma açısından düzen sağlamaktadır. Günlük yaşamda en sık olarak kullanımda olan turnike sistemleri tripod turnike sistemleridir. Turnike sistemleri yetkisiz kişilerin girişini engeller ve bu sayede güvenliği arttırır. Bunun yanısıra turnikeler personel devam kontrol sistemi, geçiş kontrol sistemi ve diğer pek çok sistemin denetiminde çalışabilir ve raporlama sağlar. Paslanmaz çelik yapı ile dayanıklıdır ve şık bir görünüm sağlar. Hızlı ve kolay kuruluma sahip sistem türüdür ve herkes bunu rahatlıkla kullanabilir.Turnikeler günümüzde birçok alanda kullanımın görmüş ve çok önemli bir yere sahiptir. Eğer biyometrik bir sistemle çalışıyorsanız turnikeleri kullanan kişilerin kartlara veya şifrelere sahip olmasına gerek yoktur. Hem uygulanan alan hem de kendiniz için oldukça güvenli bir sistem oluşturmuş olursunuz.

Turnike Sistemleri

Parmak izi Okuyucular

Parmaklarımızın üzerinde bulunan derinin üstündeki kabarcıkların şekli her insanda farklıdır. Bu sistemler bu farklılığı kullanarak güvenlik yöntemi geliştirir. Parmak izi sistemi, kişinin kimliğini oluşturan ve kimliğe göre giriş çıkış izni veren sistemdir.

Parmak izi tanıma işlemi 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sistemler güvenliği en yüksek seviyede tutarlar. Parmak izi ile giriş veya çıkış sağlayan kişinin bilgileri kayıt altında tutulur ve kullanılan yazılım sayesin de bilgisayara kayıt edilir. Parmak izi sistemlerinin en önemli avantajı ise kullanımının kolay olmasıdır. Yanınız da herhangi bir kart taşımanıza veya giriş çıkış yaparken imza atma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur.

İnsanların parmaklarının uç bölgesi biyolojik olarak benzersiz bir şekilde yaratılmıştır. Biyolojik olarak benzersiz olduğu için hiçbir insanın parmak izi başka birininkine benzememektedir. Bu da bize benzersiz bir şifreleme yöntemi sunmaktadır. Parmak uçlarındaki kabarcıklar biyometrik bir haritaya benzer. Parmak izi okuma cihazlarıise parmak uçlarında bulunan bu girinti ve çııntıların arasındaki mesafeleri ve parmak izimizde bulunan noktaların birbirine olan konumlarını dikkate alarak benzersiz bir şifreleme algoritması oluşturur. Parmak izi okuma cihazı, parmak izi okutulduğunda kendisine kayıt edilen diğer parmak izi kayıtlarına bakar ve eşleştirme işlemini gerçekleştirir.