Zamanla sertleşen laptop menteşeleri sürekli açıp kapamaya bağlı olarak kırılabilmektedir. Normalde notebook kapaklarının iki ucundan ya da ortasından dengeli şekilde baskı uygulanarak açılıp kapatılması gerekir. Ancak sürekli tek bir uçtan açıp kapatma sebebiyle menteşeler zamanla kırılmakta ya da kasaya bağlandıkları mekanizmayı çatlatıp bozmaktadır.

Dizüstü bilgisayarların kapaklarını rahatça açıp kapayarak ekranın işlevselliğinin devamını sağlayan menteşeler de önemli bir yedek parça haline geliyor. Modelden modele göre değişen menteşe tipleri arasında kendi dizüstü bilgisayarınıza uygun modeli seçerek, cihazınızı uzun süre kullanabilmeniz mümkün oluyor.

Menteşe Tamiri

Sıvı Teması

Notebook sıvı teması sık yaşanan ve yanlış işlemler sonucu tamiri zor olan arızadır. Notebook bilgisayar sıvı teması ve çözümü genellikle notebook çalışırken sıvı döküldüğünde direk boşluklardan sızarak kısa devre şeklinde olur. Çözümüne geldiğimizde anında yapılması gereken iki duruma göre anlık işlem yapmanız sağlıklı olacaktır.

Notebook kapalı durumda iken sıvı dökülürse direk bataryanızı(pil) çıkartarak temizleme işlemi yapılması gerekmektedir.
Notebook çalışır durumdayken dökülmüş ise direk elektrik kablonuzu ve bataryanızı çıkarıp dökülen yere göre bilgisayarınız ters çeviriniz.
Her iki durumda da kesinlikle cihaz kurumuştur çalıştırayım demeyin. Bu işlemi yaptığımızda anakart üzerinde bulunan hiç bir devre kısa devre yapmadan bilgisayarı kurtarma şansımızı yükseltmiş oluruz.

Ayrıca dökülen sıvı şekerli(kola, kahve, çay, meyve suyu, …) ise kesinlikle teknik servis tarafından özel bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.
Her durumda kuruduktan sonra temizlenmezse dahi oksitlenme yaparak ilerleyen zamanlarda sorun çıkartır. Çıkacak sorunların başında klavyede bazı tuşların basmaması, veri yollarının iletimini keserek bilgisayarın çalışmaması veya tam performanslı çalışmamasıdır.

Bilgisayarınız ters çevrilip kuruduktan sonra bataryayı takmadan ve hiç çalıştırmadan direk uzman personel (teknik servis) tarafından gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Eğer sıvı teması sadece klavyeyi etkilemiş ise klavyenin tamir şansı yoktur. Yenisinin alınması gerekmektedir.

Tamir masrafı ve detaylı destek için bizi arayınız. Ofisimizde arıza tespitimiz ücretsizdir. Ücretlendirme işlemi yapıldıktan sonra sizlere ulaşılarak belirtilir. Onaylanmadığı durumunda servisimize geldiği durumda geri iade edilir.

Laptop kasalarında genelde burç kırığı veya burç yuvası kırıkları, darbe veya düşme etkisiyle meydana gelmektedir. Burç/Burç yuvası kırığı Notebook bilgisayarınızı açarken iki kasanın (Alt ve Üst kasa) birleşim yerinde ayrılmalar meydana getirmekte ve dikkatli tutulmadığı taktirde cihazdaki hasarı daha fazla arttırmaktadır. Yapılacak müdahale, kasaların titizlikle bir birinden ayrılıp, hasar görmüş yerlerin önce temizlenip sonra özel bir solüsyon uygulanarak 6 ila 12 saat arası kurumaya bırakılmasıdır. Daha sonra tekrardan titizlikle toplanıp gerekli teste tabii tutulduktan sonra müşteriye teslim edilmektedir. Kasa kırıkları çok nadiren de olsa bilgisayarın başka bölümlerinde de gözlemlenmektedir. Mevzu bahis bölgelere uygulanacak müdahale tipi ise, Öncelikle kırık parçalardan istifade edip kasaya bir nevi yama uygulanır ve gerekli görüldüğü taktirde yine özel solüsyon sürülür, kasa 6 ile 12 saat arası kurumaya bırakılır ve daha sonra toparlanıp, testleri yapılıp müşteriye teslim edilir.

Laptop Kasa Onarımı

Masaüstü Bilgisayarlar yapıları itibari ile laptoplar kadar hassas cihazlar olmadığı gibi, laptoplara nazaran donanımsal problemleri daha çok anakart üzerinden çıkmaktadır. En çok karşılaşılan problemler Kondansatör şişmesi, işlemci beslemesi veya Ram yuvası oksitlenmesi vs. gibi problemlerdir. Ancak bunlar, cihaza hassasiyetle yaklaşılması gerektiği gerçeğini değiştirmez. Örneğin; Uzman olmayan bir kişinin Termal macun değişimi yapması bile Fan bacaklarının kırılması gibi çok ciddi problemlere yol açabilir. işlemci’nin stabil bir ısıda çalışabilmesi için Fan’ın ihtiyacı olan soğutmayı sağlaması gerekmektedir. Bunun içinde yerine tam oturması lazımdır. Aksi halde aşırı ısı işlemci’nin ömründen götürür. Masaüstü bilgisayarınızın donanımsal veya yazılımsal her türlü arızasına hassasiyetler yaklaşıyor ve profesyonel çözümler üretiyoruz.

Masaüstü Bilgisayarlar