Windows

Lisans yenileme ve işletim sistemi problemlerinize gerekli teknik desteği sağlıyoruz.

Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemidir. 2002 yılında, Windows dünya çapında masaüstü piyasasında yaklaşık %97,46’lık bir pay sahibiydi. 2021 Haziran ayı itibarıyla Windows’un tüm dünyadaki kullanım oranı %72,96’dır. Bu alanda en ciddi rakibi şu anda macOS’tur. 

Microsoft Windows ailesinin son üyesi 5 Ekim 2021’de piyasaya sürülen Windows 11’dir. Windows Vista’dan sonra Microsoft, Windows 7 ve Windows 10 ile birlikte kullanıcılar tarafından daha pozitif yorumlar almıştır.Microsoft, Windows 10 ile yakaladığı başarıyı Windows 11 ile daha da yükseltmeyi hedeflemektedir.

Mac

MacOS veya diğer bir adıyla OS X açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olup herhangi bir lisans gerektirmemektedir. Ancak Türkiye’de  cihaz maliyetlerinin yüksekliği ve Mac kullanıcısının azlığı nedeniyle problemlerine profesyonelce çözümler üretilmesi gerekmektedir. Apple ürünleri genel itibariyle hassas ürünler olup cihazlara ve işletim sistemlerine hassasiyetle yaklaşılması beklenmektedir. Genellikle grafik tasarımcıların tercihi olan Mac az miktarda da olsa ev kullanıcıları tarafından tercih edilebilmektedir.

MacOS, (eski adları ‘”Mac OS X”‘ ve ‘”OS X”‘) Macintosh işletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple Inc. tarafından Macintosh bilgisayarları için tasarlanmış bir işletim sistemidir.

Mac OS X aslen BSD ve Mach mikro çekirdeği üzerine kurulu, açık kaynak bir işletim sistemi olan Darwin’e dayanır. Apple bu sistemi kendi amaçlarına göre geliştirdikten sonra Mac OS X kullanıcı arabirimi olarak Aqua’yı geliştirmiştir. Sistemin çekirdeği ve bazı bileşenleri açık kaynak olmasına rağmen, çoğu bileşeni açık kaynak değildir.

macOS Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile aynı olsa da, Apple sunucuları için hazırlanmış ayrı bir işletim sistemidir. Mac OS X’ten farklı olarak gelişmiş yönetim araçları içerir.

25 Temmuz 2012 yılında OS X Mountain Lion’un tanıtımında Mac OS X ismi OS X ismine değiştirildi. 13 Haziran 2016 tarihinde yapılan Dünya Geliştiriciler Konferansında (WWDC 2016) yeni macOS Sierra’nın tanıtımı zamanı OS X isminin, macOS olarak değiştirildiği duyuruldu.

LINUX

Linux; bilgisayar işletim sistemlerinin en temel parçası olan çekirdek yazılımlarından bir tanesidir. GNU Genel Kamu Lisansı versiyon 2 ile sunulan ve Linux Vakfı çatısı altında geliştirilen bir özgür yazılım projesidir. Linux ismi ilk geliştiricisi olan Linus Torvalds tarafından 1991 yılında verilmiştir. Günümüzde süper bilgisayarlarda, akıllı cihazların ve internet altyapısında kullanılan cihazların işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlardan en popüler olanı Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemidir.

Ayrıca Linux ismi, bu çekirdek kullanılarak oluşturulan işletim sistemlerini genel anlamda tanımlamak için yaygın bir kısaltma olarak da kullanılmaktadır. Örneğin Linux çekirdeği ve GNU araçları bir araya getirilerek tam bir işletim sistemi olarak sunulduğunda GNU/Linux dağıtımı olarak adlandırılır, ancak konuşma dilinde kısaca Linux olarak ifade edilmektedir.

Linux kelimesinin bu iki farklı kullanımının yol açabileceği karışıklıktan kaçınmak için çekirdek yazılım hakkındaki teknik bilgiler Linux çekirdeği maddesinde, dağıtımlar hakkındaki bilgiler Linux dağıtımları maddesinde verilmiştir.

Özgür yazılımlar lisansları gereği yazılımın kopyalanabilmesi, kodlarının değiştirilebilmesi ve bu şekilde dağıtılabilmesini yasal olarak mümkün kılmaktadır, yazılımlar isteyen herkes tarafından paylaşılarak geliştirilebilmektedir. Bu nedenle Linux’un GNU Genel Kamu Lisansı’nı tercih etmesi Linux tarihindeki en önemli kırılma noktasıdır. Bu sayede Linux projesi Dünya genelinden pek çok gönüllü uzmanın katkısını almayı başarmıştır.

Richard Stallman tarafından başlatılan özgür yazılım hareketi de daha iyi bilinir olmuş ve başarısı kanıtlanmış bir geliştirme modeli olarak kabul görmüştür.

Genel olarak Linux en çok farklı kopyaya sahip işletim sistemidir. Güvenlik alt yapısı nedeniyle genellikle sunucu(Server) sistemleri olarak tercih edilse de son kullanıcı tarafından’da benimsenmektedir. Örneğin Web siteleri Windows veya Mac işletim sistemlerine nazaran genellikle linux sunucular üzerinde çalışmaktadır. Linux sunucu ailesi, son kullanıcı ailesine (Pardus, Ubuntu, Debian, Red hat vs.) nazaran daha yaygın bir işletim sistemidir.

Yazılım desteğimiz bunlarlada sınırlı değil…